RD3D

Větrné čerpadlo VARD

Větrné čerpadlo s vertikální osou otáčení (Vertical Axis RD), pravděpodobně jediné svého druhu minimálně v Evropě. Je to zajímavá alternativa ke klasickému větrnému čerpadlu LORD.

Obrovskou výhodou této konstrukce je, že se dá kompletně smontovat či rozebrat a přenést po dílech ručně – bez nutnosti jakékoliv techniky. Dá se tedy postavit na nepřístupných místech, kam nezajede jeřáb, automobil apod.

Stožár je již v základním provedení vysoký 7m, žárově zinkovaný, lopatky jsou ze slitiny hliníku. Díky tomu životnost zaručená na desítky let. Na konstrukci jsou vybrané odlehčené prvky, kdy v případě havárie (překlopení při vichřici) dojde ke zničení levných komponentů, které se dají snadno a levně vyměnit a čerpadlo brzy zprovoznit. Konstrukce sama o sobě je bouřeodolná.

Tento typ konstrukce má tu výhodu, že neřeší směr větru. Chod je bezhlučný a díky relativně velkému točnému průměru má větrník pomalé otáčky (záleží na rychlosti větru = obvodová rychlost)

Možné využití:

 • pro farmy – napájení zvířat
 • závlaha zahrad, sadů apod.
 • vzduchování v jezírkách, rybnících
 • reklamní a estetické účely

Výhody:

 • montáž či demontáž bez nutnosti techniky
 • bezhlučný chod
 • dlouhá životnost
 • nezáleží na směru větru

Orientační výkon:

Slabý vítr 3 m/s

sací výška 15m = 40 l/hod.
sací výška 10m = 60 l/hod.
sací výška 5m = 150 l/hod

Mírný vítr 5 m/s

sací výška 15m = 60 l/hod.
sací výška 10m = 90 l/hod.
sací výška 5m = 200 l/hod.

Čerstvý vítr 7 m/s

sací výška 15m = 80 l/hod.
sací výška 10m = 100 l/hod.
sací výška 5m = 250 l/hod.

Podrobnosti:

Protože je čerpadlo přenosné, nemusíte řešit stavební povolení.

Větrník nemá regulaci výkonu ani možnost odstavení z provozu.
Lopatky rotoru jsou náporové, tzn. fungují na rozdílu tlaku náporové a náběhové strany. Otáčky stoupají přímo úměrně s rychlostí větru.

Odstavení z provozu se řeší buď zpětnou smyčkou, nebo prostým odšroubováním táhla.

Pro potrubí a táhlo používám svůj systém – HDPE vodovodní trubky Ø50mm pospojované PE svěrnými spojkami + nerezové táhlo s vnitřním napojením

Vzduchování:

Nabízím další využití větrného čerpadla, a to jako vzduchování pro rybníky, jezírka a podobné nádrže. Tento upravený typ slouží jako zdroj stlačeného vzduchu, který je pomocí zahradní hadice sveden do nádrže, kde přímo okysličuje vodu přes speciální perforovanou hadici.
 
Tento systém má řadu výhod. Větrník může stát vhodněji na větrném místě a není tak omezen ani výškou, ani vzdáleností od místa vzduchování.
 
Další výhodou je, že lze takto fungovat po celý rok bez omezení mrazem. Díky tomu je možné použití i pro komorové rybníky, kde se jinak musí v silných mrazech vysekávat okna.
 
Větrné čerpadlo začíná fungovat od rychlosti větru 2-3m/sec., tato varianta dokáže vytvořit tlak 0,4 Baru, tzn. lze ji běžně používat do hloubky 2m pod vodní hladinou.

Technické parametry:

 • standardní stožár je 7m trojnožka, maximální výška rotoru od terénu činní 7,9m.
 • výtok lze připravit pomocí svěrné spojky dle místních podmínek. Maximální výtlak v této variantě je 4,2m nad terén.
 • celková hmotnost konstrukce: 220kg

AdresA

Socialní sítě

RD3D

Čerpání vody bez elektřiny.