RD3D

TRKAČ

Hydraulické trkače jsou samočinná čerpadla fungující bez použití elektrické energie. Využívají pohybovou sílu tekoucí vody v potrubí o stálém spádu, aby část této pohonné vody samočinně dopravovali na mnohem větší výšku, než je spád a na libovolnou vzdálenost.

Podstatnou součástí trkače je přiváděcí, nebo-li hnací potrubí ku stroji, které musí býti pro každý případ správně dimenzováno, aby byla výkonnost co největší. S nadsázkou lze říci, že trkač je příváděcí potrubí, které má na konci ventil.

Poněvadž jsou tyto stroje velmi jednoduché a obsahují pouze dvě pracující pohyblivé součástky, je jejich trvanlivost neobyčejně veliká. Náhradní díly jsou běžně k dostání a relativně levné.

Tato konstrukce je inspirována „Britskou školou“. Na pevninské Evropě jsou rozšířené Francouzsko-Německé typy používající ocelové ventily, které jsou hlučné. Tento typ využívá pouze membránu, díky čemuž se podstatně snížila hladina hluku, které trkač vytváří.

Konstrukce je svařovaná, kompletně žárově zinkovaná, sedlo trkacího ventilu je z nerezové oceli. Jediné díly, které podléhají opotřebení je trkací membrána a výtlačný ventil. Životnost je odhadovaná na desítky let se zanedbatelnými dalšími investicemi.

K trkači budete potřebovat potrubí. Pro běžné výkony se používají vodovodní plastové trubky (RCTEC, PE, HDPE apod.). Pro větší výkony je třeba zajistit potrubí zasypáním v terénu (dochází ke kmitání a zvětšení hluku). Ideální je použít ocelové pozinkované trubky.

K trkači nabízím k prodeji i příslušenství, což jsou kohouty a redukce.

Tabulka výkonu ukazuje reálně naměřené hodnoty při použití RCTEC plastového potrubí volně položené ve spádu.

Výkon stroje je závislý jednak na množství pohonné vody (Q), na dosažitelném spádu (h), na dopravní výšce (H). Výkon je tím větší, čím větší je množství vody  pohonné (Q) a čím je větší spád (h) při stejné dopravní výšce (H).

  • Výška spádu (h): minimálně 0,4m
  • Výška výtlaku od trkače (H): minimálně 10x spád
  • Délka přívodního potrubí (p): orientačně 5x výška spádu (h), přesněji dle doporučené tabulky (v manuálu).
  • Průtok: 10-30litrů/min
  • Doporučení přívodní potrubí (p): RCTEC 50×4,6mm=6/4″
  • Doporučené výtlačné potrubí: RCTEC 25×3,4mm=3/4″
  • Přípojka přívodního potrubí: G 6/4″ závit vnější.
  • Přípojka dopravního potrubí: G 3/4″ závit vnitřní.
  • Přípojka odpadního výtoku: HT 110mm
  • Rozměry: d0,4m x š0,22m x v0,8m, 18kg

Ceník

Trkač můžete bez udání důvodu do 1 měsíce vrátit a já Vám pošlu zpět peníze.

  • Trkač č.2 14 000,-Kč

    Základní cena za samostatný trkač se sadou membrán a montážních klíčů.

  • Příslušenství 2000,-Kč

    Obsahuje vše kromě HPDE potrubí: PE redukce 6/4"-50mm, sítko, redukce 3/4"-25mm, HT110 koleno, kulový kohout 6/4", kulový kohout 3/4".

  • Doprava 300,-Kč

    Balné+dopravné po ČR.

  • Nejsem plátcem DPH.

  • Náhradní membrána 100,-Kč/ks

    Používají se různé tloušťky podle spádu (2mm, 3mm, 4mm), při objednání je nutné upřesnit spád, nebo tloušťku požadované membrány.

  • Náhradní zpětná klapka 200,-Kč/ks

    Běžná celomosazná zpětná klapka s pružinou, obyčejně není nutné ji vyměňovat.

Různé možnosti zapojení přívodního potrubí:

Přímo k trkači: nejjednodušší varianta, obyčejně se potrubí vede přímo v korytě potoka, pokud je dostatečný spád.

Přivádění vody násoskou: je sice možné, ale z dlouhodobého hlediska nepraktické. Je složitější zaplavení potrubí a časem dochází k nahromadění vzduchu v ohybu. Tím se postupně zmenšuje průtok, až se trkač zastaví a musí se znovu zaplavit. Proto toto připojení nedoporučuji, resp. je použitelné pro dočasný provoz.

Přivádění vody přes jímku: pokud má zdroj vody malý spád (přívodní potrubí  v terénu vychází moc dlouhé), používá se sběrná jímka před trkačem (nejčastěji studniční skruž s víkem).  Mezi jímkou a trkačem použijete doporučené potrubí o správném průřezu a délky.
Vodu do jímky svedete jakýmkoliv potrubím či hadicí, čímž získáte potřebný spád.
Ovšem minimálně 2-3x větším průměru, než používá trkač. Např. trkač č.2 používá Js 40mm, přívodní hadice by měla mít 80-120mm vnitřní průměr. Důvodem je malý spád k jímce a tedy malý objemový průtok.

AdresA

Socialní sítě

RD3D

Čerpání vody bez elektřiny.